PETROHRAD 2014

Výjezd do ruského Petrohradu proběhl v termínu 5.10.-14.10.2014.

Druhá cesta do Ruské federace byla minimálně stejně přínosná jako ta první. Cílem bylo opět navázat kontakty s interprety a teoretiky zpívané poezie, získat dalších informace o tomto žánru a publikace potřebné k napsání článků a monografie.

Naším největším úspěchem bylo pořízení rozhovoru s legendou ruského rocku, básníkem, skladatelem, frontmanem kapely Akvarium - Borisem Grebenščikovem. V rozhovoru jsme se ptali např. na jeho názor na pojmy jako "zpívaná poezie", "autorská píseň", "rocková poezie" aj. a současnou situaci na ruské hudební scéně. Došlo i na jeho vzory, hudebníky, kteří jej inspirují při tvorbě písní. Vzhledem k tomu, že "BG" už od jara 2014 vůbec nekomunikuje s médii a straní se veřejného života, bylo pořízení rozhovoru obzvlášť cenné.

8. října 2014 jsme se účastnili koncertu věnovanému památce významného herce, spisovatele a písničkáře Alexandra Galiče "Na troich za Galiča!", který proběhl ve Fondu Michaila Šemjakina. Vystupovali zde členové tvůrčího spolku AZiJA Pljus: Alexandr Děrevjagin, Nikolaj Jakimov, Alexej Zacharenkov, se kterými jsme posléze pořídili rozhovor. V jejich repertoáru jsou písně jak z vlastní autorské dílny, tak tvorba i klasiků žánru autorské písně (B. Okudžava, M. Ančarov, A. Galič, J. Vizbor, V. Vysockij aj.) či zhudebněná poezie ruských básníků 20. století. Svoji tvorbu tito tři interpreti označili za "současnou komorní píseň".

Do spolku AZiJA Pljus patří také Jelena Frolovová, která se ochotně sešla, poskytla nám rozhovor a darovala několik svých CD. Zmíněná interpretka úspěšně píše nejen vlastní písně a texty, ale také zhudebňuje verše autorů tzv. "stříbrného věku" ruské literatury. Mimo jiné se věnuje i tzv. "ruskému duchovnímu verši". V rozhovoru dále nastínila, jak se rodí její písně, vyjádřila se k pojmu "autorská píseň", promluvila o svých hudebních vzorech a okomentovala současnou situaci panující v žánru autorské písně.

9. října 2014 jsme se zúčastnili koncertu "Pesni našego věka" v Paláci kultury Vyborgskij, což je pořad skupiny současných interpretů autorské písně. Kromě Jeleny Frolovové a dalších zajímavých osobností zde vystoupil i Alexandr Mirzajan, bard a teoretik autorské písně. Rozhovor, který nám poskytl, nás velmi obohatil, neboť se již dlouho zabývá definicí pojmů jako je píseň, poezie a při svém bádání vychází z mytologie, religionistiky a kvantové fyziky.

K teoretikům věnujícím se dané problematice patří také Olga Šilinová, která nás seznámila se svým pohledem na autorskou píseň, tvorbu Vladimíra Vysockého, o němž napsala několik knih, a nabídla nám spolupráci v budoucnu.

V Petrohradě jsme také navštívili Ruskou národní knihovnu, kde jsme vyhledali a pořídili kopie publikací o zpívané poezii. Pro účely projektu jsme tak pořídili mnoho zajímavých titulů, mezi nimiž nechyběly ani výbory básní ruských bardů, jejich životopisy, ale i teoreticky orientované publikace (viz Bibliografie).

Cíle výjezdu byly naplněny. I tentokrát jsme se dozvěděli řadu zajímavých skutečností o zpívané poezii, rockové poezii, autorské písni a rovněž o ruské komorní písni. Setkali jsme se s významnými osobnostmi a nahráli s nimi interview. Všichni byli velmi vstřícní a ochotně svolili, abychom se na ně nadále obraceli. V neposlední řadě jsme našli, zakoupili, popř. si okopírovali publikace, které jsou nyní k dispozici v knihovně Ostravské univerzity nebo v archivu SGS u Dr. Jelínka.

Závěrem lze dodat, že materiály pořízené běhěm první i druhé cesty byly dále zpracovány a vloženy na internetové stránky projektu: http://ruska-a-polska-zpivana-poezie.webnode.cz/.

Darja Bittnerová

© 2016 Všechna práva vyhrazena.