ALEXANDR MIRZAJAN

alexandr.jpgAlexandr Zavenovič Mirzajan (*1945) je ruský básník, skladatel, bard a teoretik autorské písně. Vystudoval Moskevskou státní technickou univerzitu N. E. Baumana a Národní výzkumnou jadernou univerzitu (dnešní Moskevský institut fyzikálního inženýrství), pracoval jako fyzik v Ústavu teoretické a experimentální fyziky v Moskvě.
Písně začal skládat již v roce 1969. V 70. letech se pravidelně účastnil akcí Moskevského klubu amatérské písně (Klub samodějatelnoj pesni, KSP), jehož členem je dodnes, a také různých setkání, festivalů a soutěží. V průběhu 70. a 80. let se kvůli svému aktivnímu občanskému vystupování a také kladnému postoji k neoficiální kultuře dostal do konfliktu s vládou. Jeho hudba byla neoficiálně zakázaná. Ve svých písních, ale i mimo ně, podporoval a propagoval například tvorbu D. Charmse, J. Brodského nebo M. Cvětajevové . Mnoho jejich básní také zhudebnil a svá hudební vystoupení prokládal čtením literárních anekdot D. Charmse.

I přes zákaz vlády Mirzajan stále pracoval, skládal a hrál. Od roku 1988 se začal věnovat výhradně autorské písni. Stal se členem uměleckého sdružení Pervyj krug (První kruh) , k němuž patřili např. V. Berežkov, V. Luferov, M. Kočetkov. Od konce 90. let se stále více věnuje zkoumání fenoménu písně a jejímu historicko-filozofickému výkladu. Zabývá se také písňovou kulturou, o níž v posledních letech často mluví i na svých vystoupeních. Je také členem souboru Písně naší doby (Pesni našego veka), Moskevského výboru literátů a předsedou Svazu pracovníků autorské písně (Sojuz dějatelej avtorskoj pesni). Pracoval také jako televizní moderátor v období 2005-2010, kdy moderoval pořad Dobré ráno (Dobroje utro) na ruské televizní stanici Pervyj kanal.