Vratislav 2015

Cílem našeho třídenního výjezdu (9.3.-11.3. 2015) do Vratislavi bylo pořízení rozhovorů s teoretiky a interprety polské zpívané poezie.

Hned po příjezdu se Urszula Pacíková s Andreou Gebalovou sešly s Szymonem Podwinem, vedoucím Vratislavského salónu Jacka Kaczmarského a kytaristou skupiny Triada Poetica, který jim poskytl rozsáhlé odpovědi na jejich otázky. Setkání se uskutečnilo v hudebním klubu Stary Klasztor (Starý klášter) kde je Podwin seznámil s tvorbou výjimečně talentovaného umělce Jacka Kaczmarského a poskytl jim spoustu cenných informací o tvorbě a životě tohoto pozoruhodného barda. Prozradil také, že Jacek Kaczmarski velmi ovlivnil jeho tvorbu.

Druhý den se oběma studentkám ani po několika telefonátech se nepodařilo potkat s Donatem Kaminským, uměleckým vedoucím klubu Pieśniarze, ale sešli se snad nejvýznamnějším teoretikem zpívané poezie, s Leszkem Kopećem. Je to interpret i moderátor, který má svůj vlastní pořad v Radiu Wrocław, jenž nese název Muzyczna Cyganeria (Hudební bohéma). S ním pořízený rozhovor studentky velmi obohatil, neboť Kopeć se již dlouho zajímá o tento žánr a je tedy výjimečným znalcem.

Výjezd do Vratislavi dopadl velmi úspěšně, i když se nám nepodařilo sejít s Donatem Kaminským, ale nakonec odpovědi na naše otázky poskytl prostřednictvím sociální sítě Facebook.

Andrea Gebalová-Drzewiecká