JURIJ DOMANSKIJ

domanskij.jpgJurij Viktorovič Domanskij (*1968), profesor na katedře teoretické a historické poetiky Institutu filologie a historie Ruské státní humanitní univerzity v Moskvě a doktor filologických věd , absolvoval Tverskou státní univerzitu, kde také dlouho pracoval. Mezi jeho zájmy v oblasti vědy patří ruská klasická i současná literatura, poetika ruské literatury (především dramatu), teorie literatury. Další důležitou oblastí, jíž se Jurij Domanskij zabývá, je tzv. písňová poezie, především rocková poezie a tvorba V. Vysockého. Domanskij hledá stále nové způsoby, jak zkoumat texty rockových básníků a také jak s výsledky svého bádání seznámit odbornou i laickou veřejnost.
Jeho první sborník vyšel v roce 1998 a dnes je autorem více než 180 vědeckých a metodických prací. Domanskij je také šéfredaktorem publikace Russkaja rok-poezija: tekst i kontekst (Ruská rocková poezie: text a kontext), která pravidelně vychází již od roku 1998.

Přehled nejvýznamnějších publikací:
• Domanskij, J.: „Teksty smerti“ russkogo roka. Posobije k specseminaru. Tver, 2000.
• Domanskij, J..: Smysloobrazujuščaja rol archetipičeskich značenij v literaturnom tekste. Posobije po speckursu. Izdanije 2-e, ispravlennoje i dopolnennoje. (Literaturnyj tekst: problemy i metody issledovanija; Priloženije). Tver, 2001.
• Domanskij, J.: Statji o Čechove. (Literaturnyj tekst: problemy i metody issledovanija; Priloženije). Tver, 2001.
• Domanskij, J.: Variativnosť dramaturgii A. P. Čechova. Monografija. Tver: «Lilija Print», 2005.
• Domanskij, J.: Russkaja rok-poezija: tekst i kontekst. Monografija. M.: Intrada – Izdatelstvo Kulaginoj, 2010.
• Domanskij, J.: O poetičeskom mire Vysockogo: Monografija. Tver: SFK-ofis, 2011.
• Domanskij, J.: Čechovskaja remarka: nekotoryje nabljuděnija: Monografija. M. GCTM im. A. A. Bachrušina, 2014, 120 s.
• Domanskij, J.: O puškinskoj dramaturgii: Učebnoje posobije po speckursu. M.: Buki Vedi, 2015. 53 s.