Moskva 2015

Náš druhý výjezd do Moskvy se uskutečnil v termínu 14. - 22.4. 2015. Jeho cílem bylo získat nové publikace o autorské písni a rockové poezii, které byly vydané za poslední rok, dále pořídit nové rozhovory a navázat nové kontakty s umělci.

Naší základnou se opět stalo Muzeum V. Vysockého na Tagance, kde jsme pracovali již minulý rok, a i během tohoto výjezdu jsme v něm trávili většinu času. Zaměstnanci muzea k nám byli opět velice vstřícní a poskytli nám nové cenné materiály k prostudování, které jsme zařadily do archivu SGS a do seznamu použité literatury.

Byli jsme na koncertě ruského barda Michaila Ščerbakova, který nám po koncertě odmítnul poskytnout rozhovor.

Další jsme navštívili koncert Jeleny Frolovové a Věry Jevuškinové, který se konal v Divadle hudby a poezie Jeleny Kamburovové. Obě umělkyně spolu vystupují již několik desítek let a zpívaly jak své písně, tak zhudebněné verše ruských básníků jako např. A. Bloka, J. Brodského nebo M. Cvetajevové. S Jelenou Frolovovou jsme navázali kontakt již během minulého výjezdu, proto velice ochotně souhlasila s rozhovorem, díky němuž se nám podařilo hlouběji proniknout k podstatě jejích textových a hudebních motivů. Shodou okolností měla ve stejný den Věra Jevuškinová narozeniny a byli jsme přizváni k malému posezení, které se konalo po koncertě. Zde jsme pořídili řadu snímků, které jsme posléze použili v kolektivní monografii a seznámili jsme se s dalšími interprety zpívané poezie.

V pondělí 20.4. jsme vyrazili na koncert ruského barda Timura Šaova, který se konal v moskevském klubu Gnězdo glucharja (Hnízdo tetřeva hlušce). Timur Šaov se poněkud liší od ostatních bardů, se kterými jsme se potkali, jeho písně jsou plné ironie, humoru, parodie a pozitivní energie, proto byl pro nás koncert velikým zážitkem. Sám Timur Šaov nám ochotně poskytl rozhovor o jeho tvorbě, o autorské písni, ale také o rockové poezii. Poradil nám také jména dalších zajímavých interpretů.

Posledním navštíveným koncertem byl koncert Olega Miťajeva, který už dlouhá léta patří mezi stálice autorské písně a je jedním z nejoblíbenějších ruských bardů. Oleg Miťajev v poslední době poskytuje rozhovory stále méně, a proto i odmítl rozhovor s námi. Neodpověděl bohužel ani na naše dotazy zaslané prostřednictvím e-mailu. Ve stejný den proběhl i koncert Alexandra Gorodnického, jehož se zúčastnil hlavní řešitel projektu. Po skončení koncertu však pětaosmdesátiletý Gorodnickij rozhovor z důvodu únavy poskytnout odmítl, navrhl rozhovor prostřednictvím internetů, ten se však z časových důvodů nepodařilo realizovat.

Vedle koncertů jsme navštívili také Muzeum Bulata Okudžavy v Peredelkině, kde jsme se seznámili s životem a tvorbou tohoto dnes již zesnulého klasika. Podařilo se nám získat kontakt na jeho manželku Olgu Vladimirovnu Okudžavovou, proto bude možné se na ni v budoucnu obrátit.

Cíle našeho výjezdu byly dozajista splněny, získali jsme nové publikace zabývající se tématikou autorské písně a rockové poezie, pořídili jsme cenné rozhovory, získali jsme kontakty na nové umělce a získali jsme podrobnější představu o ruské akustické hudební scéně.

Jana Januševičová

 

© 2016 Všechna práva vyhrazena.