Timur Sultanovič Šaov

saov.jpgTimur Sultanovič Šaov se narodil 14. července 1964 v Čerkesku. Jeho otec je čerkeské národnosti a jeho matka je Nogajka. V roce 1987 absolvoval Stavropolskou státní lékařskou univerzitu. Pracoval v Čerkesku v krajské nemocnici, poté byl přeložen do obce Zelenčukskaja. S městem Stavropolsk jsou spojeny jeho první písně i festivaly. Svou první píseň napsal během studia na univerzitě v době, kdy měl zlomenou nohu a nemohl docházet do školy. Píseň se příznačně jmenuje Ja sebe slomal nogu.[1]

Jeho hudební kariéra začala v roce 1996, kdy poslal kazetu se svými písněmi do soutěže Moskovskije okna (Moskevská okna). Poté byl pozván do Moskvy, kde začal koncertovat, vystupovat v televizi a o rok později vydal své debutové album Ot Bodlera do bordelja (Od Baudelaira k bordelu). Do roku 2013 vydal dalších devět alb, například v roce 2000 to byly Skazki našego vremeni (Pohádky naší doby), v roce 2002 Po klassike toskuja (Stesk po klasice) a v roce 2006 Svobodnaja častica (Volná částice). V té době se snažil ještě skloubit hudební činnost s lékařskou praxí, ale dnes se věnuje už pouze hudbě.[2] Dvakrát za sebou (v letech 2003 a 2004) získal cenu Šanson goda (Šanson roku), kterou uděluje ruská rozhlasová stanice Radio Šanson. Od roku 2002 se věnuje bardské písni a v roce 2014 získal ocenění Bard Rossii (Bard Ruska). V současné době vystupuje s Nikolajem Grigorjevem (kytara) a Michailem Machovičem (mandolína). [3] Jeho poslední album nese název Perspektivy (2013).

[1] Timur Šaov i narod [online]. Dostupné z URL: http://shaov.net/biograf.shtml [cit. 2015-08-20]

[2] Tamtéž

[3] Rozhovor pořízený J. Januševičovou, D. Bittnerovou a I. Jelínkem v moskevské klubu Gnězdo Glucharja 20. dubna 2015