BORIS GREBENŠČIKOV

boris.jpgBoris Borisovič Grebenščikov (též známý jako BG) se narodil 27. listopadu 1953 v Leningradě, kde po absolvování matematicko-fyzikální školy nastoupil na fakultu aplikované matematiky a řízení procesů Leningradské státní univerzity. Poté nějakou dobu pracoval ve vědeckovýzkumném sociologickém ústavu. V roce 1972 spolu s Anatolijem Gunickým a dalšími podobně smýšlejícími muzikanty založil skupinu Akvarium. BG byl po celou dobu fungování skupiny jejím zpěvákem a kytaristou. Historie skupiny je velice obsáhlá, Akvarium zažilo mnohé – od oficiálního zákazu ze strany vlády, přes koncertování a nahrávání v USA, vyprodané sály, až ke dvěma rozpadům a opětovným obnovením skupiny (Akvarium 2.0, Akvarium 3.0)[1].

BG vydal velké množství alb, jak se skupinou Akvarium, tak sólově nebo ve spolupráci s jinými hudebníky. Čtveřice prvních alb s Akvariem vznikla v roce 1981. První se jmenovalo Sinij albom (Modré album), následoval Treugolnik (Trojúhelník), po něm koncertní alba Električestvo (Elektřina) a Akustika. Krátce po nich spatřilo svět Tabu (1982) a Radio Afrika (1983). Grebenščikov také vydal dvě sólová anglojazyčná alba Radio Silence (1989) a Radio London (1990). Z dalších alb po roce 2000 zmiňme Bez slov (2004), Lošaď belaja (Bílý kůň) z roku 2008, Puškinskaja 10 (ul. Puškinskaja č.10) z roku 2009 a Akvarium+ (2013). Poslední album Sol (Sůl)vyšlo v roce 2014. Vyšlo také několik koncertních alb jako Akvarium International (2008), Děň radosti (2009), Akustičeskije koncerty (2013) a další[2].

BG stejně jako jiní hudebníci spolupracoval na mnoha hudebních projektech. Byl například producentem prvního alba skupiny Kino, hostoval na několika albech skupiny Nautilus Pompilius, s Majkem Naumenkem nahrál v roce 1978 album Vse braťja – sestry (Všichni bratři jsou sestry), které mělo svou obálku a rychle se šířilo mezi lidmi. Tímto se album odlišovalo od ostatních amatérsky nahraných alb své doby [3]. Oficiálně album vyšlo až v roce 1996.

BG moderuje vlastní rozhlasový pořad Aerostat, v rámci něhož pouští svou oblíbenou hudbu, komentuje ji a ozřejmuje posluchačům hudební souvislosti.

V roce 1998 získal nezávislou cenu Triumf za úspěchy v oblasti literatury a umění[4].

Již několikrát knižně vyšly zpěvníky a výbory písňových textů Akvaria i BG. Grebenščikov se rovněž věnuje překladům z anglického jazyka a ze sanskrtu. Zabývá se východní filozofií a přeložil několik knih týkajících se tohoto tématu. K jeho nejvýznamnější práci v této oblasti patří překlad Bhagavadgíty, posvátné knihy hinduismu, do ruštiny, na němž BG pracuje od roku 2009[5].

[1] TROJEGUBOV, V. Legendy russkogo roka. Moskva: MOROZ Pub., 1999

[2] Akvarium [online]. Dostupné z URL:http://www.aquarium.ru/discography/index.html [cit. 2015-09-30]

[3] Tamtéž

[4] Tamtéž