OLGA ŠILINOVÁ

silinova.jpgKandidátka filologických věda Olga Jurjevna Šilinová (*1963) vystudovala Leningradskou státní univerzitu a v roce 1999 obhájila v Institutu ruské literatury (Puškinskij dom) Ruské akademie věd svou disertační práci na téma Poezie Vladimíra Vysockého. Mravní a psychologické aspekty. Je autorkou více než čtyřiceti vědeckých prací, z nichž přes třicet je věnováno právě tvorbě V. Vysockého.

V monografii vydané v roce 2009 Tvorčestvo Vladimira Vysockogo i tradiciji russkoj klassičeskoj literatury (Tvorba Vladimíra Vysockého a tradice ruské klasické literatury) se autorka pokouší přiblížit čtenářům nejenom literární rozměr tvorby V. Vysockého, ale i jeho přínos pro další vývoj klasických literárních tradic. Kniha je určena především odborníkům, filologům, milovníkům ruské literatury a všem, kteří se zajímají o tvorbu Vladimíra Vysockého.

Olga Šilinová byla vedoucí oddělení pro vědeckou činnost Státního literárního muzea „XX věk“ (20. století), nyní pracuje ve Státním rozpočtovém vzdělávacím zařízení pro další pedagogické odborné vzdělávání, centru pro zvyšování kvalifikace odborníků a informačně-metodickém centru moskevského obvodu Sankt-Petěrburgu. Klasické ruské literatuře a zpívané poezii se věnuje dodnes.

Seznam nejvýznamnějších publikací:

ŠILINA, O.: Tvorčestvo Vladimira Vysockogo i tradicii russkoj klassičeskoj literatury. Sankt-Peterburg: Ostrovitjanin, 2009, 220 s. ISBN 978-5-98921-024-4.

ŠILINA, O.: Vladimir Vysockij i muzyka: "ja izučil vse noty ot i do". Sankt-Peterburg: Kompozitor, 2008, 213 s., [20] obr. příl. ISBN 978-5-7379-0377-0.

ŠILINA, O.: "Tam vse my – ljudi: v poetičeskom mire Vladimira Vysockogo: stat'ji raznych let. Sankt-Peterburg: Žurnal-Neva, 2006, 221 s. ISBN 5-87516-090-x.