Informace pro střední školy

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli,

dovolte, abychom Vás informovali o skutečnosti, že Filozofická fakulta Ostravské univerzity v Ostravě zahájila od 1. června 2012 popularizační projekt Svět vědy – záhadný i zábavný, podporovaný Operačním programem EU Vzdělávání pro konkurenceschopnost (program akcí).

Cílovou skupinou předkládaného projektu jsou mladí zájemci o vědecko-výzkumnou práci z řad středoškolských studentů, u nichž je předpoklad dalšího odborného studia. Účast na projektu pro ně představuje možnost prvního kontaktu s akademickým prostředím a rovněž poskytuje příležitost naučit se pod vedením vysokoškolských pedagogů zpracovávat konkrétní odborné téma z oblasti humanitních věd.

Studentům Vaší školy tedy nabízíme bezplatný vzdělávací modul zaměřený na rozvoj a aplikaci informací a poznatků nabytých v průběhu studia na střední škole. Důraz je přitom kladen na popularizaci vědy prostřednictvím zajímavých témat, především z oblasti českého jazyka, literatury a kulturní historie. Hlavními tematickými okruhy jsou: Cestujeme staletími, Čteme staré texty, Literatura nejen na stříbrném plátně, Podoby češtiny, O čem ten text vlastně je, Objevujeme kouzlo moderní architektury, Vlastní jména okolo nás a V labyrintu české literatury (nabízené moduly a pracovní listy).

V každém z termínů (předběžně září/říjen 2012, únor 2013, září/říjen 2013, únor 2014 nebo případně v termínech stanovených dle individuální domluvy) se budou konat dvě setkání v rozmezí dvou týdnů (eventuelně jedno setkání – viz možnosti níže) na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Účastníkům (studentům i doprovodu) hradíme cestovné v plné výši.


Setkání budou mít následující strukturu:

1. možnost: dvě setkání, celkem 8 vyučovacích hodin

   - první setkání: celkem 4 vyučovací hodiny formou pracovního semináře

   2 hodiny – představení vybraného tématu

   2 hodiny – metodologie odborné práce (kritická práce s literaturou a internetovými zdroji, charakteristiky a zásady odborného stylu)

   - druhé setkání: celkem 4 vyučovací hodiny formou pracovního semináře

   4 hodiny – zpracování konkrétních úkolů pod vedením odborníků, pedagogických pracovníků a lektorů


2. možnost: jedno setkání, celkem 4 vyučovací hodiny

   2 hodiny – představení vybraného tématu

   2 hodiny – metodologie odborné práce (kritická práce s literaturou a internetovými zdroji, charakteristiky a zásady odborného stylu) a zpracování konkrétních úkolů pod vedením odborníků, pedagogických pracovníků a lektorů


Výstupem semináře bude zpracování a vytvoření konkrétních slovníkových hesel, publikovaných následně na internetových stránkách projektu. Studenti si prohloubí schopnost kritického uvažování a naučí se účelně využívat běžně dostupné internetové i knižní zdroje. V rámci profilování svého odborného zájmu, a to i s ohledem na budoucí vysokoškolské studium, mohou rovněž využít nabídky odborných konzultací s vysokoškolskými učiteli z kateder českého jazyka, české literatury a literární vědy, historie, dějin umění a filozofie Filozofické fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.

Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, prosíme Vás tedy o zvážení možnosti zapojení Vaší školy do tohoto projektu. V případě zájmu o spolupráci nás prosím kontaktujte na níže uvedené e-mailové adresy či telefonní čísla. Na ně směřujte také případné dotazy.



Organizační garanti projektu Svět vědy – záhadný i zábavný na Filozofické fakultě

Mgr. Jaroslav David, Ph.D.
organizační garant bohemistické části projektu
e-mail: jaroslav.david@osu.cz, tel.: 604 159 745; 597 091 863

PhDr. Petr Hrtánek, Ph.D.
organizační garant bohemistické části projektu
e-mail: petr.hrtanek@osu.cz, tel.: 597 091 878


V Ostravě dne 1. 6. 2012



Anotace jednotlivých modulů


Cestujeme staletími

Odborný garant: Mgr. Michaela Závodná

V rámci tematického bloku Cestujeme staletími se posluchači seznámí s prací historika dopravy. Výklad se zaměří zejména na městskou dopravu v 19. a v první polovině 20. století, popularizační formou představí základní literaturu a prameny k jejím dějinám. Na příkladu města Ostravy budeme nejprve demonstrovat proměny cestování, poté se zaměříme na vývojové etapy městské dopravy, úskalí její výstavby a provozu a její dopad na stavební stránku města. Důraz přitom bude kladen zejména na problematiku každodennosti v dopravě, kterou přiblížíme prostřednictvím archivních snímků a jiných dobových materiálů.

Zavodna-Pracovni_list-Cestujeme_staletimi.pdf


Čteme staré texty

Odborní garanti: Mgr. Jakub Ivánek, Ph.D., Mgr. Jaroslav David, Ph.D.

Tematický blok Čteme staré texty představí studentům přístupnou a zábavnou formou hlavní zásady práce literárního historika věnujícího se starší české literatuře. Účastníci semináře se dozvědí, jaká literatura vznikala ve středověké a raně novověké době, jaké byly zásady její poetiky, s jakými obtížemi se při jejím studiu musíme potýkat a jak je možné k ní přistupovat. Zaměříme se zejména na specifika raně novověké (tzn. renesanční a barokní) literatury a prostřednictvím četby a rozboru typického textu z této doby budeme sledovat její základní rysy. Ukážeme si rovněž originální texty knih psané švabachem, seznámíme se se zásadami jejich transkripce (tj. převodu do současné grafiky) a zjistíme, jak snadná je jejich četba. Důraz přitom bude kladen na porozumění tomuto typu textů.

Ivanek-Pracovni_list-Cteme_stare_texty.pdf


Literatura nejen na stříbrném plátně

Odborní garanti: Mgr. Jaroslav David, Ph.D., Mgr. Jana Davidová

Cílem tematického bloku Literatura nejen na stříbrném plátně je ukázat studentům vztah mezi literaturou a filmovým či televizním zpracováním (adaptacemi, parafrázemi, „na motivy díla“, remaky apod.). Seminář je koncipován tak, aby na konkrétních příkladech (ukázkách filmů a textů) upozornil na způsoby, jakými filmoví a televizní tvůrci nakládají s texty literárního díla, a jak jeho výrazové prostředky adaptují pro jiné médium. V závěru semináře studenti pod vedením lektorů zpracují seminární úkol zaměřený na vybraný literární text a jeho filmové adaptace.

Davidovi-Pracovni_list-Literatura_a_film.pdf

PREZENTACE-Literatura_na_stribrnem_platne.pdf


O čem ten text vlastně je?

Odborní garanti: Mgr. Jana Davidová Glogarová, Mgr. Yvona Esterková

Cílem tematického bloku O čem ten text vlastně je seznámení studentů se základními charakteristikami toho, co je označováno jako „text“ (typy, vymezení, rozdíly, příklady). Na základě konkrétních ukázek se účastníci semináře sami pokusí určovat „téma textu“ a zdůvodnit, podle jakých kritérií jej stanovili. Následně jim bude přístupnou formou představena jedna z metod kvantitativní jazykovědy, a to určování tzv. tematické koncentrace textu. Studenti budou mít možnost srovnat vlastní zjištění s výsledky této nesubjektivní metody a zamyslet se nad jejím přínosem pro zkoumání různých typů textů (politických, publicistických a uměleckých).

Davidovi-Pracovni_list-O_cem_ten_text_vlastne_je.pdf


Objevujeme kouzlo moderní architektury

Odborný garant: PhDr. Jiří Jung, Ph.D.

Tematický blok Objevujeme kouzlo moderní architektury je zaměřen na složitou, leč atraktivní problematiku architektury 20. století a základní orientaci v ní. Představí charakteristiku jednotlivých slohových a stylových etap, a to zejména prostřednictvím příkladů z moravskoslezského regionu. Zaměří se tak především na stavby, které studenti sice patrně znají, avšak neuvědomují si jejich uměleckohistorickou hodnotu. Studenti budou seznámeni s prací historika architektury, s primárními metodickými pomůckami, odbornou literaturou a základními archivními prameny (mapami a plány, stavební a plánovou dokumentací, v níž se naučí číst). Dozvědí se rovněž, jak přistupovat ke stylové analýze a ke zhodnocení stavby z hlediska památkové péče. Část výuky lze řešit formou procházky v okolí školy s odborným výkladem u zajímavých objektů a příkladů moderní architektury.

Jung-Pracovni_list-Architektura.pdf


Podoby češtiny

Odborní garanti: Doc. PhDr. Irena Bogoczová, CSc., Mgr. Ilona Adámková, Ph.D., PhDr. Lucie Radková, Ph.D.

Cílem tematického bloku Podoby češtiny je poukázat na možnosti, které svým uživatelům nabízí český národní jazyk. Studenti se přesvědčí o tom, že spisovná čeština, které se ve školské praxi věnuje tolik pozornosti, je pouze jednou z „češtin“, kterými Češi skutečně mluví. Uvědomí si, že jazyk je neustále v pohybu a mění se stejně dynamicky, jako se mění ti, kteří jej používají. V průběhu semináře budou představeny i takové verze češtiny, které jsou ve výuce českého jazyka často opomíjeny: tradiční nářečí i moderní nadnářečí (např. obecná čeština, jazyk Ostravska, situace na Těšínsku), jazyk komunikace na www chatu, mluva kriminálních živlů či drogově závislých, populární, přesto ne zcela známý brněnský hantec aj. Důraz je přitom kladen na srozumitelnost a názornost výkladu a využití množství ilustračního materiálu (map jazykových jevů, ukázek textů a nahrávek).

Bogoczova-Pracovni_list-Podoby_cestiny.pdf


Vlastní jména okolo nás

Odborní garanti: Mgr. Jaroslav David, Ph.D., Mgr. Jana Davidová-Glogarová

Cílem tematického bloku Vlastní jména okolo nás je upozornit studenty na existenci dvou velkých skupin vlastních jmen, osobních a zeměpisných. Seminář studentům nejprve představí základní literaturu (slovníky), která je v oblasti zkoumání vlastních jmen k dispozici, a následně jim formou řešení zadaných úkolů přiblíží konkrétní témata: Jaká osobní jména jsou nejčastější a proč, Vliv módy na volbu osobního jména, Jak vznikala zeměpisná jména, Kdo pojmenovává ulice ve městě, Jak vybírají spisovatelé jména pro své postavy. Blok může být dle přání studentů či vyučujících modifikován a více zaměřen buď na problematiku zeměpisných jmen, anebo jmen osobních. Část výuky lze realizovat formou procházky s odborným výkladem v okolí školy.

David-Pracovni_list-Vlastni_jmena-Toponyma.pdf

David-Pracovni_list_Vlastni_jmena-Antroponyma.pdf

David-Pracovni_list-Vlastni_jmena-Antroponyma-Literarni_onomastika.pdf


V labyrintu české literatury

Odborný garant: PhDr. Petr Hrtánek, Ph.D.

Tematický blok V labyrintu české literatury nabízí studentům možnost základní orientace v dosud málo přehledné oblasti novější a nejnovější české literatury, zvláště pak prózy. Formou semináře budou představeni někteří tuzemští autoři polistopadové éry. Interpretace vybraných ukázek z jejich tvorby umožní studentům seznámit se s hlavními tematickými záběry přítomné české literatury. Krátké rozbory a srovnání uměleckých textů zprostředkují studentům její stylové, kompoziční a žánrové charakteristiky. Studenti se tak seznámí se základy odborné práce se současnými beletristickými texty.

Hrtanek-Pracovni_list-V_labyrintu_ceske_literatury.pdf



Nahoru...