Zdůvodnění potřebnosti
Projekt reaguje na situaci, kdy posílení konkurenceschopnosti české ekonomiky a podniků a rozvoj znalostní ekonomiky a inovativního podnikání s vysokou přidanou hodnotou vyžaduje systematickou a intenzivní podporu českého školství v oblasti přírodov. a techn. vzdělávání a výchovy. Reaguje také na konkrétní potřeby MSK pro oblast přírodních a techn. věd specifikované ve strategických dokumentech. Záměrem projektu je zvýšení motivace žáků k vyššímu zájmu o přírodov. a techn. obory, a to jak ve výuce, tak i při úvahách o budoucím profesním uplatnění. S klesajícím počtem studentů přírodov. a technických oborů (uváděno v průzkumech PISA, TIMSS a McKinsey ) je popularizace VaV skutečně potřeba, aby špičková vědecká centra vybavená moderní technikou měl v budoucnu kdo obsluhovat.
Cílem projektu je ukázat a přiblížit vědu mladé generaci, jednoduchou a zábavnou formou představit fyziku, chemii, matematiku, biologii, geografii a informatiku jako předměty, které společnosti přinášejí užitek a rozvíjí ji kupředu. Pořádáním popularizačních akcí, správnou motivaci ke studiu těchto oborů už od žáků ZŠ, chceme nabourat zažité stereotypy o výuce těchto předmětů. Ani pro učitele není samozřejmostí dovednost prezentovat vědu zajímavě i zábavně a přiblížit ji mladé generaci na ZŠ. Projekt cítí potřebu proškolit pedagogy v této oblasti, aby vedle profesní a odborné erudice disponovali také dovednostmi komunikovat a popularizovat VaV a přenášet tyto poznatky žákům ZŠ a SŠ. V přírodov. a techn. vzdělávání a výchově a při poznávání skutečného světa hraje také klíčovou roli laboratorní výuka, při které si studenti osvojují základní vědecké koncepty a učí se chápat roli přímého pozorování a rozlišovat mezi závěry založenými na teorii na jedné straně a na výsledcích experimentů na straně druhé. Na experimentálních pracovištích vybudovaných na PdF rozšíří své znalosti o práci s novými technologiemi a měřícími a diagnostickými zařízeními jak žáci a pedagogové ZŠ a SŠ, tak studenti PdF OU.
Cíle projektu jsou v souladu s Dlouhodobým záměrem Ostravské univerzity a výzvou OPVK pro oblast podpory 2.3 - Lidské zdroje ve výzkumu a vývoji.