Výsledky a dopady projektu

Projektem byla vyřešena řada nezbytných potřeb (pro výuku a výzkum):

Hlavním výstupem projektu je vybudovaná Infrastruktura pro realizaci lékařských a souvisejících sociálních a přírodovědných oborů a výzkumu Ostravské univerzity. Tímto vzniklo na Ostravské univerzitě regionální centrum vysokoškolského vzdělávání a výzkumu a to na úrovni srovnatelné se současnými světovými trendy výzkumu v těchto oblastech. Tento cíl se nyní realizuje především v navzájem propojených úrovních:


KategoriePlocha (m2)
Rozšířené nebo zrekonstruované kapacity, plochy laboratoří spojené s výukou757,22
Rozšířené nebo zrekonstruované kapacity, plochy nezbytné pro terciární vzdělávání spojené s VaV2 903,92
Rozšířené nebo zrekonstruované kapacity, plochy knihoven69,00
Rozšířené nebo zrekonstruované kapacity, plochy jiné5 107,79
Celkově rekonstruovaná plocha8 837,93

Hlavním dopadem vybudování Infrastruktury pro realizaci lékařských a souvisejících sociálních a přírodovědných oborů a výzkumu Ostravské univerzity je transformace stávajících doktorských studijních oborů Fuzzy modelování, Aplikovaná matematika, Informační systémy, Biofyzika a Sociální práce k orientaci na výzkum aplikací těchto oborů na medicínsko-sociální problematiku. Toto rozšíření se realizuje spoluprací školících týmů a postupnou koncentrací části personálních a výukových kapacit v těchto oborech do nově vybudovaných společných prostor. Nově koncipované specializace těchto doktorských studijních programů se tak zaměřují na problematiku počítačového zpracování dat v lékařství, problematiku expertních systémů a využití exaktních metod při rozhodování v medicíně, problematiku modelování vlivu farmak, výzkum sociálních dopadů zdravotních problémů obyvatelstva apod. Tyto oblasti představují v současné době moderní trendy v aplikacích medicíny. O absolventy těchto oborů je obecně velký zájem a to jak ve farmakologických firmách, tak v nemocnicích vyššího typu a vysokoškolských pracovištích v oblasti zdravotnictví. Nezbytným předpokladem realizace těchto oborů je však zajištění multidisciplinárního přístupu k přípravě absolventů. Dalším dopadem je zvýšení počtu studentů.

Díky novému výukovému a výzkumnému prostředí došlo ke zkvalitnění výuky a také k vytvoření laboratorního prostředí pro kvalitní vědu. Tyto nové kapacity umožňují rozvoj terciálního a postgraduálního vzdělávání, podporu uplatnitelnosti absolventů na trhu práce a podporu rozvoje zdravotní péče v Moravskoslezském kraji. Multiplikativním efektem bude zajisté dopad na zlepšení zdravotní situace populace, na rozvoj vzdělanosti společnosti, rozvoj terciálního sektoru, snížení nezaměstnanosti a podpora ekonomického rozvoje v Moravskoslezském kraji.

Závazné hodnoty projektových indikátorůK datu ukončení realizace projektuSkutečnost k 31.12.2015
Počet studentů mající prospěch z nové/rekonstruované infrastruktury1 3004 014
Počet studentů mající prospěch z nové/rekonstruované infrastruktury, studenti doktorských studijních programů130243
Rozšířené nebo zrekonstruované kapacity8 8348837,93

Infrastruktura pro realizaci lékařských a souvisejících sociálních a přírodovědných oborů a výzkumu Ostravské univerzity