Nově vytvořené specializované laboratoře
Instalované přístrojové vybavení přispívá ke zkvalitnění praktické výuky studentů spojené s jejich vědeckou výchovou jak ve stávajících zdravotnických oborech, tak také plánovaných lékařských, sociálních a přírodovědných oborech a rovněž umožní kvalitní vědecko-výzkumnou činnost. Celá koncepce investičního zajištění přístrojového vybavení je postavena na podchycení soudobých trendů směrování vědeckovýzkumné a edukační činnosti ve všech oborech humánní medicíny. Je to nejenom zajištění stávajících výukových programů, ale i jejich nasměrování na výuku a výzkum molekulárně biologických metod. Všechny přístroje pořízené v rámci již dříve získaných investic jsou umístěny v nových prostorách rekonstruované budovy, kde byly instalovány podle potřeb jednotlivých oborů.
Laboratoř biochemie a farmakologie
Kromě dvou špičkových systémů (kapalinový chromatogram a kapilární ELFO) byl komplement vybaven edukačně diagnostickým zařízením Power Lab – biochemická laboratoř umožňující standardní i nadstandardní výuku biochemických procesů. Výukový systém Power Lab slouží pro přímou podporu výuky a je používán na většině lékařských fakult západní Evropy. Výuce farmakologie bude sloužit komplexní edukační systém pro modelaci farmakologických modelů a systémů obsahující špičkový výukový modulární software.
Laboratoř lékařské genetiky a lékařské biologie
Na tomto pracovišti je realizováno společné diagnostické pracoviště pro všechny obory vybavené špičkovými přístroji a zařízeními využívající soudobé molekulárně biologické metody k detekci specifických sekvencí nukleových kyselin humánního i extrahumánního původu (zařízení Real Time PCR analyzátor). Detekce infekčních agens a mutací lidského genomu sehrávají v soudobé diagnostice onemocnění klíčovou roli a bez investic do tohoto technologického zázemí nelze dostát nárokům na jejich kvalitní a rychlou detekci.
Laboratoř lékařská mikrobiologie
Tento obor nemá laboratorní zázemí ve FN v Ostravě. Základem vybavení této laboratoře je kromě standardních přístrojů a zařízení (chladnička, termostat, centrifuga, hazardbox, box pro anaerobní kultivaci) nadstandardně vybavený mikroskop s fluorescenčním zařízením umožňujícím realizaci náročných diagnostických metod (FISH – fluorescenční in situ hybridizace), se zařízením pro fázový kontrast, Nomarského interferencí a zařízením pro zhotovování digitálních snímků z tohoto mikroskopu a modulární systém Group observation systems pro multifaktoriální prohlížení preparátů. Tento mikroskop slouží nejenom mikrobiologickým vyšetřovacím metodám, ale i mikroskopování cytologických a cytogenetických, histologických a parazitologických preparátů.
Laboratoř fyziologie
Cílem bylo vybudování laboratoře pro výuku fyziologie a patofyziologie tak, aby jak kapacitně, tak i šířkou použitelných úloh, vyhovovala požadavkům na výuku lékařského magisterského programu. V roce 2008 bylo získáno základní vybavení pro laboratoř systémem Power Lab, který umožňuje vyšetřování základních fyziologických funkcí lidského organismu v jednotném softwarovém a hardwarovém prostředí, které však kapacitně nedostačovalo ani pro výuku všech oborů, kterým ústav fyziologie a patofyziologie v současné době zajišťuje výuku. V rámci projektu byla laboratoř dovybavena čtyřmi stavebnicovými jednotkami, analyzátory plynů a 12 svodovou EKG včetně zesilovačů a software.
Společná laboratoř biochemie
Kromě dvou špičkových systémů (kapalinový chromatogram a kapilární ELFO) byla kompletně vybavena diagnostickým zařízením Power Lab – biochemická laboratoř umožňující standardní i nadstandardní výzkum biochemických procesů. Systém Power Lab je používán na většině lékařských fakult v západní Evropě ve výukové i vědeckovýzkumné činnosti.
Laboratoře „Epidemiologie infekčních nemocí“, „Epidemiologie kardiovaskulárních nemocí“, „Epidemiologie nádorů“
Na tomto pracovišti je realizováno společné diagnostické pracoviště pro všechny obory využívající molekulárně biologickou diagnostiku. Pracoviště bylo vybavené špičkovými přístroji a zařízeními využívající soudobé molekulárně biologické metody k detekci specifických sekvencí nukleových kyselin humánního i extrahumánního původu (zařízení Real Time PCR analyzátor). Detekce infekčních agens a mutací lidského genomu sehrávají v soudobé diagnostice infekčních i neinfekčních onemocnění klíčovou roli a bez investic do tohoto technologického zázemí nelze dostát nárokům na jejich kvalitní a rychlou detekci.
Laboratoř datového centra
Realizaci výzkumných záměrů podporuje datové centrum vybavené špičkovou výpočetní a přenosnou technikou. Jedná se o sestavu 6 počítačů pro práci s epidemiologickými daty. Hardware vyžaduje především výkonnou grafiku, softwarově jsou computery vybaveny profesionálním matematicko-statistickým softwarem. Vybavení zahrnuje i propojení do sítě včetně připojení Wi-Fi. Vzhledem k tomu, že díky projektu se propojují a integrují tři fakulty univerzity včetně části jejich výzkumných aktivit, výrazně vzrostly nároky na počítačové zpracování dat, jejich vzájemné propojení a fúzování.