Katedra biomedicínských oborů
Lékařská fakulta
Ostravská univerzita v Ostravě
Syllabova 19
703 00 Ostrava - Zábřeh
Řešitelem projektu je Lékařská fakulta Ostravské univerzity v Ostravě, partnery projektu jsou Fakultní nemocnice Ostrava a Městská nemocnice Ostrava.
Historie Lékařské fakulta v Ostravě se píše již od roku 1993, kdy vznikla jako Zdravotně sociální fakulta a v roce 2008 byla přejmenována na Fakultu Zdravotnických studií. Kromě výuky studentů oboru všeobecné lékařství má fakulta dlouhou tradici v přípravě na profesní kariéru vysokoškolsky vzdělaných odborníků pro výkon nelékařských profesí ve zdravotnictví v souladu s požadavky EU.
V rámci akreditovaných zdravotnických studijních programů Ošetřovatelství, Specializace ve zdravotnictví a Veřejné zdravotnictví je na fakultě v současné době akreditováno 9 bakalářských a 3 navazující magisterské obory. Všechny studijní obory, ve kterých se studenti vzdělávají pro výkon zdravotnické profese dle zákona č. 96/2004 Sb., jsou akreditovány Ministerstvem zdravotnictví ČR a absolventi mají oprávnění k výkonu zdravotnického povolání. Tyto studijní obory mají vysoký podíl praktické části výuky. Za dobu existence fakulty úspěšně ukončilo studium úspěšně více než 2.000 absolventů nelékařských zdravotnických profesí.
Důraz kladený na klíčové kompetence ve vzdělávání a na znalostní ekonomiku klade zvýšené nároky na kvalitu obsahové náplně studijních oborů. Kurzy inovované v rámci projektu jsou na LF již realizovány, ale jejich inovace povede k upevnění klíčových kompetencí cílové skupiny, k mezioborovému propojení, k vytvoření modulů, zkvalitnění studijního programu za použití moderních technologií a k lepšímu uplatnění absolventů na trhu práce. Do přípravy a realizace inovací budou zapojeni pedagogové LF OU a odborníci z praxe.
Praxe založená na důkazech (EBP) je novým jevem v ošetřovatelských a rehabilitačních oborech, v ČR se objevuje teprve v posledních letech. Projekt reaguje na společenskou poptávku po zdravotnických pracovnících, od kterých se očekává, že budou umět vyhledat, posoudit a využít nalezené důkazy v praxi EBP procesem. Pro inovaci byly vybrány v programu ošetřovatelství kurzy, které jsou realizovány ve vyšších ročnících studia a vyžadují syntetizaci předchozího učiva a propojení se zkušenostmi z klinické praxe. Pro rehabilitační obory bude připraven kurz nový a další prakticky zaměřené kurzy budou využitím EBP inovovány. Inovativnost projektu spočívá ve změně koncepce výuky prakticky zaměřených předmětů, která bude založena na případových studiích, modelových situacích vycházejících z konkrétní klinické praxe.
Projekt umožní realizovat nad rámec standardních zdrojů vysoké školy nové a dosud ojedinělé vzdělávání v konceptu „praxe založené na důkazech“ včetně implementace prvků EBP do výuky klinických předmětů a do klinické praxe. Významně dojde k propojení teorie a praxe, kdy na řešení úkolů projektu budou společně participovat akademičtí pracovníci a odborníci z praxe. Zapojením odborníků z ostravských nemocnic a následným řešením definovaných problémů praxe bude spolupráce prohloubena. Praxe (nemocnice) bude zdrojem klinických problémů a případových studií pro teorii (univerzitu) a studenti spolu s akademickými pracovníky se budou podílet na jejich řešení.
Hlavní role partnerů v projektu spočívá ve využití jejich odborných pracovišť, která jsou hlavní výukovou základnou klinické odborné praxe cílové skupiny. Aktivity partnera definované projektem vycházejí z jeho praktických zkušeností a potřeb klinické praxe.
Partner se podílí na teoretické, preklinické a klinické výuce cílové skupiny (více než 50 % celkového rozsahu studia), převážná část absolventů cílové skupiny zde nastupuje do pracovního poměru. Partner již úspěšně participoval jako partner ESF projektu řešitele se stejnou cílovou skupinou. Jedinečnost partnera je zajištěna poskytnutím možnosti provázat výuku přímo s klinickou praxí.
© Ostravská univerzita 2008 - 2024
Ostravská univerzita, Dvořákova 7, 701 03 Ostrava