Stykač
Je spínač, který má zajištěnu jednu klidovou polohu (obvykle vypnuto), ve druhé poloze ho drží cizí síla (obvykle zapnuto). Používají se pro časté spínání (až 3000 sepnutí za hodinu) a pro dálkové a automatické ovládání. Je schopen spínat velké výkony.

Stykače dělíme:

           ·  podle přídržné síly na - elektromagnetické, vačkové, pneumatické
           ·  elektromagnetické - vzduchové, olejové, (SF6)
           ·  podle druhu proudu - střídavé, stejnosměrné, střídavé i stejnosměrné
           ·  podle funkce - zapínací, rozpínací
Konstrukční části stykačů


1 - hlavní kontakt pevný
2 - hlavní kontakt pohyblivý
3 - kontaktní pružina tlačná
4 - vratná pružina
5 - ovládací cívka s jádrem
6 - kotva

Princip činnosti

Ovládací cívku připojíme ke zdroji napětí, začne procházet proud, který vytvoří magnetické pole, jádro cívky přitáhne kotvu a sepnou se hlavní kontakty. Přerušením proudu v cívce se magnetické pole zeslabí a vratná pružina odtáhne kotvu s pohyblivým kontaktem, obvod je rozpojen.

Hlavní a pomocné kontakty


Stykač má ploché palcové nebo můstkové kontakty. Moderní stykače mají kontaktní plochy zhotoveny ze stříbra. Kromě e vybaveny jedním nebo několika pomocnými kontakty, které slouží k ovládání, blokování a signalizaci. Pomocné kontakty jsou zapínací a rozpínací. Jejich zatížitelnost bývá max. 6 až 10 A.

Použití

Stykače se používají k dálkovému spínání silových obvodů - ke spínáni velkých induktivních zátěží nebo s pomoci časového relé k automatickému spínáni a dálkovému ovládání el. přístrojů.

Relé

Je spínač, který lze dálkově ovládat malým proudem a napětím, slouží pro spínání malých výkonů. Jeho kontakty ovládají další obvody - zpravidla ovládací a signalizační.
Druhy relé

Technické potřeby si vyžádaly vývoj řady druhů relé:

   ·  podle druhů kontaktů - spínací, rozpínací, přepínací
   ·  podle velikosti, spínaných výkonů, napětí, proudů
   ·  podle druhu proudu - stejnosměrný a střídavý proud
   ·  podle činnosti - pomocné, polarizované relé, bistabilní relé, relé se zpožděným přítahem, relé se zpožděným odpadem, krokové relé aj.
   ·  jako relé se často označují i složitější montážní bloky, obsahující kromě vlastního relé i další elektroniku, např. časovací relé, nadproudová relé,
        světelné relé (soumrakové stmívače), kmitočtově citlivé relé a další.

Konstrukce a princip činnosti elektromagnetického relé
Části relé:
1. cívka
2. jádro z magneticky měkké oceli
3. pohyblivá kotva
4. pružné kontakty
5. místo připojení ovládaného zařízení
Relé pracuje na stejném principu jako stykač - přivedení proudu do cívky se vytvoří magnetické pole, které přitáhne kotvu a kontakty se sepnou (nebo přepnou) a tím ovládají obvod, do kterého jsou zapojeny. Relé mají určitý počet zapínacích, vypínacích nebo přepínacích kontaktů podle druhu, konstrukce a účelu.

Použití

Elektromagnetické relé se používá zejména v automatizaci a řídicích systémech elektronických zařízeních. V současné době se často nahrazují polovodičovými součástkami.

Jistič

Je to ochranný vypínač, odpojí zařízení samočinně od sítě, dojde-li k přetížení, zkratu nebo průniku nebezpečného dotykového napětí s následným zkratem. Jistič má zapínací zámek s nezávislým vypínáním, to znamená, že není možno jistič zapnout, pokud trvá příčina vypnutí. Vypnutí také nelze zabránit tím, že by byla rukou držena zapínací páčka v poloze zapnuto.

Rozdělení jističů


   ·  podle zhášení oblouku - vzduchové, olejové, s vyfukovací cívkou
   ·  podle druhu proudu - střídavé, stejnosměrné
   ·  podle počtu pólů - jednopólové, trojpólové
   ·  podle zapínání - ruční (nejčastější způsob); strojní - elektromagnetické, tlakovzdušné, pružinové, elektromotorové
   ·  podle vypínací charakteristiky: B - jističe pro vedení, C - jističe pro zařízení způsobující proudové rázy - motory, D - zařízení s velkými
       proudovými rázy.

Konstrukce a princip činnosti

Jističe mají dvě spouště:

1.Nadproudová
- tepelný vypínač - bimetalový pásek, který se při průchodu nadproudu zahřívá, tím se prohne a dojde k rozpojení kontaktů. Pracuje se zpožděním a reaguje pouze na nadproudy, nikoli na zkraty.

2.Zkratová - působí okamžitě, bez zpoždění, je založena na dvou principech:

        ·  elektromagnetická - je tvořena cívkou s jádrem (kotvou). Při průchodu zkratového proudu magnetické pole cívky vtáhne kotvu, tím se uvolní
                                           zámek a kontakty se rozpojí.
        ·  elektrodynamická - používá se u jističů se jmenovitým proudem nad 100A. Pevný a pohyblivý kontakt jsou umístěny rovnoběžně. Zkratový
                                          proud protéká kontakty opačným směrem a pohyblivý kontakt je odpojen silou, kterou vyvolá zkratový proud. Vzniklá
                                          síla je tím větší, čím větší proud prochází kontakty
.
Použití
Jističe se používají pro jištění odporových spotřebičů, motorů s lehkým rozběhem a motorů s těžkým rozběhem (proudové nárazy).