Přístrojové transformátory
Přístrojové transformátory (PT) patří mezi elektrické přístroje - narozdíl od výkonových transformátorů, které se řadí mezi elektrické stroje. PT slouží ke změně rozsahu (zmenšují nebo zvětšují) napětí a proudu; případně ke galvanickému oddělení obvodů přístrojů od obvodů silových. PT tedy používáme všude tam, kde potřebujeme upravit napětí nebo proud pro další zpracování těchto veličin. Slouží-li transformátory výhradně pro změnu rozsahu veličin pro V-m, Hz-m, A-m, a W-m, pak hovoříme o měřících transformátorech (MT).

Přístrojový transformátor napětí

Používá se převážně k úpravě napětí vyšších než 1 kV. Do obvodu se primární vinutí zapojuje jako voltmetr a na sekundární svorky se připojují paralelně přístroje (voltmetr, napěťové cívky wattmetru a ochran, kmitoměr, atd.).
Jedna ze sekundárních svorek měřícího transformátoru napětí se musí uzemnit, protože měřené vysoké napětí by při průrazu izolace transformátoru proniklo na sekundární stranu a mohlo by ohrozit obsluhu nebo poničit přístroje připojené na sekundární straně.

Princip činnosti
Je-li transformátor ve stavu naprázdno, neprotéká jeho sekundárním vinutím žádný proud a odpadají tedy úbytky napětí. Tento stav by byl ideální, protože by v transformátoru docházelo pouze k minimálním ztrátám a transformátor by se choval téměř jako ideální převodník napětí. Ve skutečnosti však transformátor nikdy naprázdno nepracuje, protože jsou na jeho sekundárních svorkách připojeny přístroje, kterými jakýsi proud (byť malý) protéká. Protože při měření je PT vždy zatížen proudem přístrojů, nemůžeme jeho převod považovat za přesný poměr. Z fázorového diagramu vyplývá, že dochází nejen k chybě napětí (převodu), ale i k fázovému posunu mezi U1 a U21. Tyto chyby se nazývají chyba převodu a chyba úhlová. Chyba bude tím větší, čím větší bude sekundární proud. PTN má být málo zatížený, musí tedy pracovat v blízkosti stavu naprázdno.
Celková spotřeba všech paralelně připojených měřících přístrojů na sekundární straně PTN nesmí přesáhnout tzv. dovolené zatížení transformátoru.

Použití

Slouží ke změně rozsahu střídavých voltmetrů a úpravě napětí pro ochrany a další elektronické prvky.

Přístrojový transformátor proudu
Měřicí transformátory proudu se používají ke změně rozsahů (zvětšení, někdy i zmenšení) střídavých ampérmetrů. Do obvodu se primární vinutí připojí do série se zátěží, kterou protéká měřený proud a na sekundární vinutí se připojují jednotlivé přístroje sériově (ampérmetr, proudové cívky wattmetru a ochran, elektroměr, atd.).

Schéma zapojení
Princip činnosti

Podobně jako PTN má i PTP chybu převodu a chybu úhlovou. Z fázorového je zřejmé, že aby byla chyba co nejmenší, musí být co nejmenší magnetizační proud. Proto musí být sekundární zatěžovací impedance co nejmenší, aby se při daném sekundárním proudu vystačilo s malým indukovaným napětím na sekundární straně. Malému indukovanému napětí odpovídá malý magnetický tok a tím i malý potřebný magnetizační proud Iµ.. Aby malý magnetizační proud Iµ vytvořil potřebný magnetický tok, musí být magnetický odpor jádra co nejmenší - dostatečný průřez, kvalitní feromagnetický materiál, velká permeabilita, bez vzduchové mezery.

U PTP nikdy nesmí dojít k rozpojení sekundárního obvodu. Při normálním chodu tvoří magnetizační proud jen velmi malou část primárního proudu. Pokud sekundární obvod rozpojíme (I20 =0), dojde k tomu, že celý proud primárního vinutí se stane proudem magnetizačním (Iµ = I1) a v sekundárním vinutí se bude indukovat značně vysoké napětí, které může způsobit poškození izolace vinutí nebo způsobit úraz obsluhy. Proto jsou všechny PTP vybaveny tzv. spojovačem nakrátko.

Použití

Slouží ke změně rozsahu střídavých ampérmetrů a úpravě proudu pro ochrany a další elektronické prvky.