Kapalinové vypínače
Kapalinové vypínače patří do skupiny vypínačů s vlastní zhášecí energií a jejich činnost je založena na tepelném rozkladu zhášecího média elektrickým obloukem. Přístroje využívají zplodin vzniklých tepelným rozkladem k urychlení deionizačních pochodů mezi oddalujícími se kontakty. Množství energie potřebné k přeměně kapaliny na dostatečné množství plynu a par je vzhledem k velikosti přenášené energie poměrně malé a obloukové napětí zůstává jen zlomkem napětí zdroje. Z tohoto důvodu se kapalinové vypínače resp. zhášedla nehodí k vypínání stejnosměrného proudu.
Kapalinové vypínače lze rozdělit podle konstrukce a zhášecí činnosti do pěti skupin:
1.vypínače kotlové s volným zhášením oblouku
2.vypínače kotlové se zhášedly
3.vypínače s malým množstvím oleje (máloolejové)
4.vypínače vodní
5.vypínače impulsní
Nejčastěji používaným zhášecím mediem ve vypínačích kapalinových je olej, méně často voda.
.
Řez kotlovým vypínačem
Obecná charakteristika zhášedel kapalinových vypínačů
Zapálení oblouku ve vypínači nastává v okamžiku, kdy končí mechanický styk kontaktů a nastává jejich oddalování. V okamžiku zapálení oblouku začínají rovněž vznikat plyny a páry ve zhášedle. Oblouk předává svou energii okolnímu médiu, které se začíná měnit v páry a plyny o vysoké teplotě, čímž se v okolí oblouku vytváří plynová bublina. Množství vytvořeného plynu je úměrné velikosti energie uvolněné obloukem a tlak plynů je dán množstvím plynů, objemem bubliny a zhášedla. Únik plynů z místa vzniku se vhodnou konstrukcí zhášedla řídí tak, aby plyny v nule proudu účinně působily na zbytkový sloupec ionizovaných plynů. Mluvíme buď o axiálním zhášedle nebo radiálním zhášedle podle směru působení plynů na zbytkový sloupec vzhledem k ose výboje.
Pokud unikající plyny působí v ose výboje, hovoříme o axiálním zhášedle. Funkčním členem tohoto zhášedla je tryska, v jejíž ose oblouk hoří. Pokud unikající plyny působí kolmo na osu hoření oblouku, pak hovoříme o radiálním zhášedle. Funkčním členem tohoto zhášedla jsouzhášecí štěrbiny.
V obou případech má na funkci zhášedla rozhodující vliv rychlost a tlak proudícího media (par a plynů). Množství plynů určuje energie zhášeného oblouku. Z toho vyplývá celá řada řešení zhášedel. Výkonnost zhášedla je tedy dána dvěma parametry - napětím a proudem. Při daném napětí musí zhášedlo bezpečně zvládnout všechny proudy až po jmenovitý vypínací proud.
Použití
Dnes se používají velmi zřídka a to z důvodů velkých nároků na jejich provoz - vyčíštění oleje po vypnutí oblouku, sušení oleje atd.