Asynchronní motory
Jsou konstrukčně nejjednodušší a v praxi nejrozšířenější točivé elektrické stroje.
Konstrukce:

1.Stator - stojící část motoru. Elektrotechnické plechy naskládané na sebe do tvaru dutého válce, v dutině válce jsou po celé délce drážky, v nich je uloženo trojfázové měděné izolované vinutí. Vinutí jednotlivých fází je posunuto o 120o . Začátky i konce vinutí jsou vyvedeny na svorkovnici, kde se spojují do hvězdy nebo do trojúhelníku.
2.Rotor (také se mu říká kotva) - rotující část motoru. Na hřídeli je nasunut válec, který je složen z elektrotechnických plechů. Na vnějším obvodu jsou po celé délce drážky. Vinutí je provedeno dvojím způsobem:
  a) Kotva nakrátko neboli klecové vinutí - vinutí je vstříknuto do drážek, na obou koncích je spojeno nakrátko kruhy - tvoří klec. Materiál vodičů - hliník nebo měď, ale může být i mosaz nebo jiné materiály.
  b) Kroužkový rotor - v drážkách je uloženo měděné izolované třífázové vinutí. Vinutí jednotlivých fází je navzájem posunuto o 120°. Začátky vinutí jsou spojeny do hvězdy, konce vinutí jsou vyvedeny ke třem kroužkům na hřídeli. Ke kroužkům dosedají uhlíkové kartáče (kontakty), od nich jsou vyvedeny vodiče na svorkovnici. Ke svorkovnici se připojuje sada spouštěcích rezistorů (přívody k rotoru neslouží k napájení, ale ke spouštění. Asynchronní motory se napájí pouze do statoru!)
.
Princip činnosti

Asynchronní motor využívá tyto principy:

1.Vytvoření točivého magnetické pole
2.Vznik indukovaného napětí pohybem vodiče v magnetickém poli nebo pohybem magnetického pole kolem vodiče
3.Silové působení magnetického pole na vodič s proudem
Točivé magnetické pole (dále jen TMP) - vzniká přivedením třífázového proudu do třífázového vinutí posunutého o 120°. Velikost výsledného magnetického toku je stále stejná, mění se jeho směr (magnetické pole se uvnitř statoru točí).
Indukované napětí - vzniká v rotorovém vinutí změnou směru magnetického toku. TMP se točí v dutině statoru, v rotorovém vinutí se indukuje napětí. Protože je vinutí rotoru propojeno (spojeno nakrátko), prochází jím proud. Proto se těmto motorům říká indukční.
Silové působení magnetického pole na vodič s proudem - TMP působí na rotorové vodiče, kterými prochází proud, "strhává" je za sebou - rotor se roztočí. Po připojení statoru ke zdroji 3f napětí začne statorovým vinutím procházet 3f střídavý proud, který uvnitř statoru vytvoří točivé magnetické pole. Toto pole způsobí indukování napětí v rotorovém vinutí, rotorovým vinutím prochází proud a TMP statoru působí na rotor silou - začne otáčet rotorem.

Použití

Používá se pro elektrické pohony malých výkonů do 3,5 kW. Jednofázový asynchronní motor je používán tam, kde není nutné regulovat otáčky motoru během provozu stroje např. při pohonu kompresorů v lednicích, domácích pračkách, sekačkách a ventilátorech. Regulace otáček jednofázových asynchronních motorů frekvenčními měniči není používána. Použít je možno frekvenční měnič napájený z jednofázové střídavé sítě, který napájí třífázový asynchronní motor. V běžných spotřebičích jako je elektrické ruční nářadí, kuchyňské roboty, vysavače, vysoušečích vlasů jsou stále aplikovány komutátorové motory, které mají především vyšší rychlost otáčení a tím pro požadovaný výkon menší objem a hmotnost.